Limitovaná edice k ochutnání v palírně: Vizovická slivovice Stanley
- Zveřejněno v Z domova
- Buďte první, kdo napíše komentář!
V roce 2015 proběhla ve Vizovicích již osmá sklizeň, která se do historie nesmazatelně zapsala rekordní úrodou 515 tun ovoce. Ze všech destilátů připravených ze sklizených odrůd švestek pak členové Spolku přátel Jelínkovy slivovice zvolili jako nejlepší právě padesátiprocentní destilát z odrůdy Stanley. Ta se zasloužila o vznik výjimečného produktu – čiré slivovice vonící nasládlým mandlovým aromatem pecek, které ale nepřekrývá ovocný charakter slivovice. „Chuť Vizovické slivovice 2015 Stanley je díky vyzrálému kvasu pouze z jedné odrůdy švestek, tradiční trojstupňové destilaci a následnému 365dennímu zrání v tancích jemná, ovocná a zakulacená. Pecky v kvasu dodávají pálence lehký mandlový podtón,“ říká Miroslav Motyčka, obchodně-marketingový ředitel společnosti RUDOLF JELÍNEK.
Odrůda Stanley – stálice světového ovocnářství – je velice oblíbená u zahrádkářů i profesionálních ovocnářů. Byla vyšlechtěna ve 20. letech 20. století v USA. Jejími rodiči jsou odrůdy Agenská švestka a Grand Duke. V sadech Rudolf Jelínek se Stanley pěstuje na ploše téměř 13 hektarů a do výsadby byla zařazena hned při založení sadů v roce 2003. Modrofialový plod dosahuje své zralosti kolem 10. září při cukernatosti zhruba 23 brixů. Při rozpůlení je švestka velmi šťavnatá a zelenkavě žlutá dužnina svou vůní připomíná květový med. Odrůda Stanley má velmi široké využití, ať už pro výrobu povidel, sušení nebo pro tradiční slivovice.
Pečlivý výběr kvalitních švestek, které mají v oblasti Vizovic mimořádně vhodné a léty prověřené klimatické podmínky, garantuje, že se jedná o delikatesu mezi slivovicemi. Vizovická slivovice 2015 Stanley je nejen sběratelským unikátem, ale především prémiovým produktem. Celkem bylo stočeno pouze 2 015 lahví a každá lahev je opatřena ručně psaným pořadovým číslem a korkovým uzávěrem s voskovou pečetí.
Limitovaná edice Vizovické slivovice 2015 Stanley 50% je v prodeji od 14. dubna 2017 ve Vlčkově palírně ve Valašském muzeu v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm.
Podrobné informace o umístění a historii pálenice naleznete také na stránkách VMP http://www.vmp.cz/cs/
Autor a zdroj: Rudolf Jelínek a.s.
http://www.rjelinek.cz/